воскресенье, 15 декабря 2013 г.

ჩემი ბლოგი:


აგანი
გაკვეთილის        მთავარი თემა
    მათემატიკა
ფულის  ერთეული
მასწავლების საფეხური
დაწყებითი / საფეხური, IV კლასი
 
მოსწავლეთა პროფილი
კლასში 11მოსწავლეა.
ყველა  მათგანი  სსსმ  მოსწავლეა.
 
 
გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა
მოსწავლეები  სიმულაციური  გაკვეთილის საშუალებით  ითავისებენ ფულის ერთეულის  აქტუალობას /საჭიროებას    ყოველდღიურ  ცხოვრებაში. ახდენენ  შესწავლილი მათემატიკური ოპერაციების ტრანსფერს ფულის ერთეულთან მიმართებაში და რაც მთავარია სწავლობენ მის პრაქტიკულ გამოყენებას სიმულაციურ ,,სავაჭრო ობიექტში”. ასევე ეცნობიან სხვადასხვა  დანიშნულების  სავაჭრო  ობიექტებს;
 
 
 
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
 
მიზანი :
·             მა ეროვნული  ფულის ამოცნობა  და გამოყენება;
·             თავაზიანობის  გამომხატველი  ფორმების  სწორად  გამოყენება;
·             შედეგი  თვალსაჩინოა  თუ:
·             მოსწავლეები  შეძლებენ  განასხვაონ  სხვადასხვა
·               ვალიუტიდან     ეროვნული  ფულის  ერთეული.
·             შეასრულონ   ფულადი  ოპერაციები.
·        ·       შეძლებენ  სავაჭრო  ობიექტებში  თავაზიან  მიმართვ  
წინასწარი ცოდნა
 
  • უნდა იცოდნენ   მაღაზიის ფუნქციური  დანიშნულება
  • ელემენტარული  მათემატიკური   ოპერაციების  შესრულება
  • როლური  თამაშის  გამოცდილება
  • ფლობდნენ   ინტერპერსონალურ  უნარებს.
შეფასების საგანი და პროცედურები

  • მოსწავლეები  შეფასდებიან  გაკვეთილში  ჩართულობის  კომუნიკაციისა  და  მსჯელობის  უნარებზე  დაკვირვებით.
  • მოსწავლეები   მიიღებენ  განმავითარებელ   შეფასებას.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
 
ილუსტრაციაზე   გამოსახული  სხვადასხვა  ქვეყნის   ფულის  ერთეული,  ეროვნული   ფულის   ერთეული(ლარი),  დახლი, სალარო, სასკოლო ნივთები, სალაროაპარატი, გამომთვლელი  მანქანა
 
 
 
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო მენეჯმენტი
·        მასწავლებელს  უნდა  შეეძლოს  როლური  თამაშის  განხორციელებისას, კლასის  მართვა.
·        მოსწავლეები   წინასწარ   ფლობენ   ინფორმაციას   როლური   თამაშის   ჩატარების   შესახებ.
·        საორგანიზაციო   ნაწილის   დასრულების   შემდეგ, მასწავლებელი სთხოვს  მოსწავლეებს  დაასახელონ  სხვადასხვა  ფულის  ერთეულის  სახელწოდებები,  რომელიც  მათთვის  ცნობილა.
·        მომდევნო  ეტაპზე  ისინი  ილუსტრაციაზე  ამოიცნობენ
  განასხვავებენ  სხვადასხვა  ქვეყნის  ფულის  
ერთეულებიდან  ეროვნულ  კუპიურას(ლარს).
·        ასახელებენ  და  ილუსტრაციაზე  ამოიცნობენ  სხვადასხვა  დანიშნულების  სავაჭრო  ობიექტებს(აფთიაქი
,სუპერმარკეტი,
·        საკანცელარიო  მაღაზია  და  სხვა.)
·        გაკვეთილის  მომდევნო  ნაწილი  ეთმობა  როლურ  თამაშს  ,, მაღაზიობანა
კლასში  წინასწარ  მომზადებულია ,,მაღაზიადახლებზე  განთავსებულია  სასწავლო  ნივთები,რომელზეც  მითითებულია  ფასები.  მოსწავლეებს  გადანაწილებული  აქვთ
 როლები: გამყიდველი, კონსულტანტი,  მომხმარებელი.
ყველა  მოსწავლე  თამაშობს  თავის  როლს,  თავაზიანად  მიმართავენ  ერთმანეთს,  შემდეგ  მასწავლებლის  მითითებით  ცვლიან  როლებს.
გაკვეთილის დასრულებისას  მიმდინარეობს  დისკუსია,  სადაც  მასწვლებელი  აკეთებს  განმავითარებელ შეფასებას,
 ასევე მოსწავლეები აკეთებენ თვითშეფასებასა და ურთიერთშეფასებას.


კლასი IV
სკოლა კორმაღლის  საჯარო
მათემატიკა






შეფასების  კრიტერიუმები
კრიტერიუმი
1-3
4-5-6
7-8
9-10
მათემატიკური ობიექტებისა და ენის გამოყენება
არაადეკვატურად იყენებს ცნებებს, ტერმინებს,აღნიშვნებს. არასრულყოფილად წარმოადგენს მონაცემებს.
იყენებს ამოცანის ამოსახსნელად საჭირო ზოგიერთ ცნებას, ტერმინსა და აღნიშვნას
იყენებს ამოცანის ამოსახსნელად საჭირო ცნებების, დებულებების და აღნიშვნების უმეტესობას. ახდენს მონაცემთა ორგანიზებას
იყენებს ამოცანის ამოსახსნელად საჭირო ყველა ცნებას, დებულებას და აღნიშვნას, ირჩევს მონაცემთა წარმოდგენის ვარიანტს.
მსჯელობა-დასაბუთების უნარი
არა აქვს მსჯელობის უნარი
ნაკლებად აქვს გადაწყვეტილების მიღების უნარი
მეტ-ნაკლებად აქვს მსჯელობის უნარი
ღებულობს გადაწყვეტილებებს სწორად და დამაჯერებლად, გაცნობიერებული აქვს საკუთარი როლი კლასის მიერ რაიმეს შესწავლისას
თემის ვიზუალური ნაწილი
მოუწესრიგებელია, არ შეესაბამება შინარსს
ვიზუალური მასალის ნაკლებობა
მეტ-ნაკლებად შეესაბამება შინაარსს
ზუსტად შეესაბამება შინაარსის ყოველ კომპონენტს
დავალების შესრულება
ვერ ასრულებს საშინაო დავალებას
ნაკლებად აქვს შესრულებული დავალება, ვერ ამტკიცებს შესრულებული დავალების სისწორეს
მეტ-ნაკლებად აქვს შესრულებული დავალება, არ შეუძლია აღნიშნულ დავალებაში ზოგიერთი შეუსაბამობის დადგენა
დავალება სრულყოფილადაა შესრულებული


Комментариев нет:

Отправить комментарий